امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

مفهوم و جایگاه توکل/ جلسه 20 اردیبهشت 91

on . Posted in جلسه های اردیبهشت 91

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

توکل به خدا

اللهُ لا اِلهَ اِلّا هُو وَ عَلَی اللهِ فَلَیَتَوَکََّلِ المُؤمِنُونَ: (13 تغابن)

خدا یکتاست که جز او خدایی نیست و مؤمنان در جمیع امور تنها بر او توکل می کنند.

- یکی از خصوصیات افراد با ایمان این است که بر خداوند، در همه ی امور زندگی توکل میکنند. چون ایمان و توکل بر خداوند عامل پیروزی و سعادتمندی در دنیا و آخرت است.

اما معنی توکل و وکیل قرار دادن خدا در امور زندگی و کارها این نیست که انسان سعی و تلاش نکند و حل آنها را به خداوند واگذار کند.

(بلکه توکل یعنی: سخت کوشی و تلاش نه تنبلی)

- متوکل یعنی کسی که از دست و بازو و عقل و خردی که خداوند به او عطا کرده نهایت استفاده را می کند و خالصانه از خداوند می خواهد که در مشکلات و کارها و امور زندگی او را یاری کنند، در واقع توکل برخدا یعنی استمداد از خدا به علاوه ی تلاش در تمام لحظه ها. و خداوند که وکیلی مقتدر و داناست مشتاقانه به چنین بندگانی یاری می رساند. یادمان باشد خداست که ما را به راه سعادت هدایت کرده و خدایی که هدایت کرده ، حمایت هم می کند، پس تنها بر او توکل کنیم.

* امـام عـلـی  ( علیه السلام  ) می فرمایند: هرکه بر خدا توکل کند، دشواری ها برای او آسان شود و اسباب آسایش برایش فراهم گردد. دانشگاه علوم حدیث قم

داستان: توکل برخدا

روزی بازرگان موفقی از مسافرت بازگشت متوجه شد در نبود او خانه و مغازه اش آتش گرفته و خسارت هنگفتی به او وارد شده است. همه فکر می کردند که تاجر از ناراحتی و غصه سکته خواهد کرد و یا گریه و زاری کرده خدا را مقصر بدبختی اش بداند و از او گلایه کند. تاجر، ساکت و آرام وارد اتاق شد و با هیچ کس حرفی نزد. این کار او اطرافیانش را بیشتر نگران کرد اما آنها هم نمی توانستند برای او کاری بکنند. فردای آن روز همه مردم در حالی که شگفت زده تاجر مال باخته را تماشا می کردند که او مشغول آویزان کردن تابلویی بر سر مغازه اش بود و بر روی آن این گونه نوشته شده بود :«مغازه ام سوخت!‌ اما ایمانم نسوخته است!‌ با توکل به خدا از امروز شروع به کار خواهم کرد».

احادیث موضوع توکل

*رسول اكرم صلى الله عليه و آله: رسول اكرم صلى الله عليه و آله گروهى را كه كشت و كار نمى كردند، ديدند و فرمودند: شما چه كاره ايد؟ عرض كردند ما توكل كنندگانيم. فرمودند: نه، شما سر باريد. (مستدرك الوسائل، ج11،)

* رسول اكرم صلى الله عليه و آله:خداوند عزوجل مى فرمايد: هيچ مخلوقى نيست كه به غير من پناه ببرد، مگر اين كه دستش را از اسباب و ريسمان هاى آسمانها و زمين كوتاه كنم، پس اگر از من بخواهد عطايش نكنم و اگر مرا بخواند جوابش ندهم. (امالى طوسى، ص585،)

* امام على عليه السلام : از اطمينان به خودت بپرهيز ؛ زيرا كه آن از بزرگترين دام ‏هاى شيطان است.

* امام کاظم عليه السلام : در پاسخ به سؤال از آيه «و هر كس به خدا توكل كند او براى وى بس است » . توكل كردن بر خدا درجاتى دارد: يكى از آنها اين است كه در تمام كارهايت به خدا توكل كنى و هر چه با تو كرد از او خشنود باشى و بدانى كه او نسبت به تو از هيچ خير و تفضّلى كوتاهى نمى كند و بدانى كه در اين باره حكم، حكم اوست، پس با واگذارى كارهايت به خدا بر او توكل كن و در آن كارها و ديگر كارها به او اعتماد داشته باش.   (كافى، ج2)

* امام رضا عليه السلام :حد توکل چیست؟ حضرت فرمودند: اینکه با وجود خدا از هیچ کس نترسی. (جهاد النفس،ح 292)

* امام جواد علیه السلام :سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند ، پشمیان نگردد: 1-اجتناب از عجله ، 2-مشورت کردن ، 3-و توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری. (مسند الامام الجواد)

* امام على عليه السلام : ايمان چهارركن دارد: توكّل بر خدا ، واگذارى كار به خدا ، راضى بودن به قضاى خدا و تسليم بودن در برابر فرمان خداوند عزّ و جل. ( دانشگاه علوم حدیث قم)

* : امام على عليه السلام : هر كه به خدا اعتماد كند، خداوند شادمانى نشانش دهد و هر كه به او توكّل كند، خداوند كارهايش را كفايت كند. ( دانشگاه علوم حدیث قم)

* رسول اكرم صلى الله عليه و آله: به مردى كه عرض كرد: زانوى اشترم را ببندم و به خدا توكّل كنم يا رهايش بگذارم و توكّل كنم؟ - : با توكّل زانوى اُشتر ببند. (دانشگاه علوم حدیث قم)

* امام على عليه السلام: - زمانى كه در جنگ جمل ، پرچم را به دست فرزندش محمّد بن حنفيه داد: كوه‏ها از جاى خود می‌جنبند، اما تو نَجُنب، دندان‏هايت را بر هم بفشار و جمجمه‏‌ات را به خداوند به عاريت سپار، پاى خود را در زمين ميخكوب كن، نگاهت را به انتهاى لشكر دشمن بدوز و ديده‏ات را (از برق شمشيرها و نيزه‏‌ها) فروبند و بدان كه پيروزى از جانب خداوند سبحان است. ( دانشگاه علوم حدیث قم )
* امام على عليه السلام: از اطمينان به خودت بپرهيز؛ زيرا كه آن از بزرگترين دام‏هاى شيطان است.

 

تـلاوت نـور ( قـرائت آیـات قـرآن در این هفته )

1 : سـوره الانفال آیـات  1 تا 10 ( صفحه 247 )
2 : سـوره الشوری آیـات 36 تا 48 ( صفحه  695 )
3 : سـوره النحل آیـات  97 تا  111 ( صفحه 392)
4 : سـوره ابراهیم آیـات  9 تا 12 ( صفحه 360 )
5 : سـوره النحل آیـات  40 تا 50  ( صفحه 382 )
6 : سـوره الانفال آیـات  48 تا 55 ( صفحه  255 )
7 : سـوره التغابن آیـات 8 تا 18  (صفحه 802 )

 

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.


کد امنیتی
تازه سازی

ورود