امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

چهارمين جلسه شهريور 90 «پرهيز از خودستايي »

on . Posted in جلسه های شهريور 90

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

خودستايي

نـکـتـه هـای بحث خودستايي:

یکی از مشکلات توحیدیکه مانع ارتباط انسان با خدا می شود ، خودستایی برای رسیدن به عزت دنیوی است. خودستایی و عزت طلبی نفسانی از آفات ایمان است که راه رشد و رستگاری انسان را مسدود می کند و انسان را از بندگی خدا به تکبر و دنیا طلبی و غفلت می رساند. مومن واقعی کسی است که عزت را در بندگی خدا جستجو می کند نه در بندگی نفس اماره. چون عزت و مقام کبریایی مخصوص خداست و شأن انسان فقط بندگی خدا و اطاعت کردن از اوست.

الَّذِينَ يَجْتَنِبُونَ كَبَائِرَ الْإِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ إِلَّا اللَّمَمَ إِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِ هُوَ أَعْلَمُ بِكُمْ إِذْ أَنشَأَكُم مِّنَ الْأَرْضِ وَإِذْ أَنتُمْ أَجِنَّةٌ فِي بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ هُوَ أَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقَى﴿سوره النجم آيه ۳۲﴾ همانها كه از گناهان كبيره و اعمال زشت، جز صغيره، دوري مي‏كنند، آمرزش پروردگار تو گسترده است، او نسبت به شما از همه آگاهتر است، از آن هنگام كه شما را از زمين آفريد، و در آن موقع كه به صورت جنينهائي در شكم مادرانتان بوديد، پس خودستائي نكنيد چرا كه او پرهيزگاران را بهتر مي‏شناسد.

تقواي خود را ميفروشيم تا منزلت اجتماعي پيدا كنيم اين از نواقص توحيدي انسان است.

وَلاَ يَحْزُنكَ قَوْلُهُمْ إِنَّ الْعِزَّةَ لِلّهِ جَمِيعًا هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ﴿سوره يونس آيه ۶۵﴾ سخن آنها تو را غمگين نسازد تمام عزت (و قدرت) از آن خدا است و او شنوا و داناست.

غريزه (طبيعت) به ما چه ميگويد؟:حسد، حرص، شهوت، خشم، خودستايي و...

مثال: خداوند شهوت را در وجود انسان نهاد و اين طبيعي است كه مرد بدنبال زن حركت كند و جذب او شود و هر موجود مونثي اگر خود را كنترل نكند جاذبه ي جنسي شهوت او را تحريك ميكند. پس طبيعي است كه مردي بدنبال زني جذب شود. (همانطور كه در طبيعت حيوان اينگونه است) اما: خداوند اين غرايز را در  وجود انسان نهاده ولي بكمك آياتش انتظار دارد كه خود را از سطح طبيعت به انسانيت برسد. پس اگر كسي شهوت خود را كنترل كند موجودي طبيعي نيست يا ميتوان گفت غير طبيعي است..! خود را عقلاني كنيم و از هدايت خداوند بهره ببريم تا بدرجه ي انسانيت برسيم.

چنانجه خداوند در قرآن کریم سوره ی  مریم آیه ی 96 می فرماید : همانا کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند ، به زودی خدای رحمان بر آنها محبتی در دلها قرار می دهد.
آری کسی که تنها به خدا دل ببندد ، خداوند در دنیا به او آبرو ، ارزش و عزت می دهد و دلهای مردم را بر او متوجه می کند و این پاداشی است که خداوند به مؤمنانی که او را خالصانه عبادت می کنند می دهد.

إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿سوره بقره آيه ۱۳۱﴾ (بخاطر بياوريد) هنگامي را كه پروردگار به او گفت اسلام بياور (و تسليم در برابر حق باش، او فرمان پروردگار را از جان و دل پذيرفت) گفت در برابر پروردگار جهانيان تسليم شدم.

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا﴿سوره احزاب آيه ۵۶﴾ خداوند و فرشتگانش بر پيامبر درود مي‏فرستند، اي كساني كه ايمان آورده‏ايد بر او درود فرستيد و سلام گوئيد و تسليم فرمانش باشيد.

پس به جای عبادت به نیت عزیز شدن و سر شناس شدن در چشم خلق و خودستائی ، نفس خود را مهار کنیم و برای خدا عبادت و کار و تلاش کنیم که همین برای عزتمند شدن در دنیا و آخرت کافیست.

يَقُولُونَ لَئِن رَّجَعْنَا إِلَى الْمَدِينَةِ لَيُخْرِجَنَّ الْأَعَزُّ مِنْهَا الْأَذَلَّ وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَلَكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَا يَعْلَمُونَ﴿سوره منافقون آيه ۸﴾ مي‏گويند چون به مدينه بازگرديم، بلندپايگان، فرومايگان را از آنجا بيرون خواهند كرد، حال آنكه عزت، خاص خداوند و پيامبر او و مؤمنان است، ولى منافقان نمى‏دانند

یادمان باشد: محبوب شدن و عزیز شدن به دست خداست ، چون خداست که صاحب عزت است، پس کلید عزت را از صاحب خانه طلب کنیم نه از بنده های عاجز و فقیر.

الَّذِينَ يَتَّخِذُونَ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاء مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَيَبْتَغُونَ عِندَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ العِزَّةَ لِلّهِ جَمِيعًا ﴿سوره النسا آيه ۱۳۹﴾ كسانى كه كافران را به جاى مؤمنان دوست خود مي‏گيرند، آيا در نزد آنان عزت مى‏جويند، در حالى كه هر چه عزت است، نزد خداوند است‏


مـاجـرایی بـهـاری از مـردی پـائـیـزی

پیرمردی صبح زود در حالی که تند تند راه می رفت از خانه خارج شد ، در راه با اتومبیلی تصادف کرد و آسیب دید ، عابران به سرعت او را به درمانگاه رساندند ، پرستاران زخم های پیرمرد را پانسمان کردند و به او گفتند باید از پایتان عکسبرداری شود ، تا مطمئن شویم جائی از بدنتان شکستگی نداشته باشد ، پـیرمرد غمگین شد و گفت : عجله دارم نیازی به عکسبرداری نیست ، پرستاران از او دلیل عجله اش را پرسیدند ، او گفت : زنم در خانه ی سالمندان است ، هر روز صبح آنجا می روم و صبحانه ام را با او می خورم ، نمی خواهم دیر شود ! پرستاری به اوگفت : که خودمان به او خبر می دهیم ،پیرمرد با اندوه گفت : خیلی متأسفم او آلزایمر دارد ، چیزی را متوجه نخواهد شد . حتی مرا هم نمی شناسد . پرستار با حیرت گفت : وقتی که نمی داند شما چه کسی هستید و شما را نمی شناسد چرا هر روز صبح برای صرف صبحانه پیش او می روید ؟
پیرمرد با صدایی گرفته و به آرامی گفت : اما من که می دانم او چه کسی است !
- * گاهی در حق کسی خوبیهایی کرده ای اما طرف انگار آلزایمر دارد .
حتی گاهی کسی از لطف تو قدر دانی می کند اما مدتی بعد دچار آلزایمر می شود .
این عجیب نیست که انسان آلزایمر بگیرد ، انتظار و توقع سپاس و پاداش از انسان فراموشکار عجیب است .
در همه ی حالات فراموش نکن که خدا می بیند و هیچ گاه خوبی تو را فراموش نخواهد کرد ، پس همیشه با خودت تکرار کن ، او نمی داند ! خدا که می داند !

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿سوره انعام آيه ۱۶۲﴾ بگو: نماز و تمام عبادات من و زندگي و مرگ من، همه براي خداوند پروردگار جهانيان است.

اگر در اعمال خود ابتدا به رضايت خدا بنگريم وارد خودستايي نمي شويم.


*پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : علوم حدیث قم
هر که بگوید من از همه مردم بهترم ، بدترین مردم است . و هر که بگوید من بهشتی هستم ، دوزخی است .
*امـام عـلـی ( ع ) : علوم حدیث قم
هر کس از مدح و ثنای مردم درباره ی خود خوشحال شود خردمند نیست.
*پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : علوم حدیث قم
هر کس دیگران را ستایش کند و از سَرچِشم داشت به او ، خود را در برابرش خوار و خفیف کند ، همسفر او به سوی آتش است .
*امـام عـلـی ( ع ) : علوم حدیث قم
ستایش زیاد ، خود پسندی آرد و انسان را به سرکشی و تکبر کشاند.
*امـام صـادق ( ع ) : علوم حدیث قم
هر که در نهان کار نیک انجام دهد برایش ثواب کار نهانی نوشته می شود و چون آن را به زبان آورد ، آن عمل نهان پاک می شود و ثواب عملی آشکار برای او نوشته می شود و اگر برای دومین بار به زبان آورد، ثـواب عمل آشکار هم پـاک می شود و برایش جزاء خودستایان و ریا کاران نوشته می شود.
*امـام عـلـی ( ع ) : علوم حدیث قم
از کسی که تو را بی جهت مدح و ستایش کند پرهیز کن ، زیرا زود باشد که بی جهت توسط او بی حرمت و بی آبرو شوی .

 

براي درك بهتر و بدست آوردن توضيحات كاملتر ميتوانيد فايل صوتي جلسه را از گالري دانلود دريافت نماييد.


1 : سـوره نجم آیـات  29 تا 62 ( صفحه 756 )
2 : سـوره یونس آیـات 60 تا 70 ( صفحه  300 )
3 : سـوره مریم آیـات  77 تا  98 ( صفحه 439)
4 : سـوره البقره آیـات  130 تا 137 ( صفحه 28 )
5 : سـوره النساء آیـات  136 تا 141  ( صفحه 138 )
6 : سـوره الانعام آیـات  159 تا 165 ( صفحه  208 )
7 : سـوره منافقون آیـات 1 تا 11  (صفحه 798 )مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.


کد امنیتی
تازه سازی

ورود