امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

ترس از خدا - امید به خدا / جلسه 23 فروردین 91

on . Posted in جلسه های فروردین 91

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ترس از خدا، امید به خدا

بگو اى بندگانم كه زياده بر خويشتن ستم روا داشته‏ايد، از رحمت الهى نوميد مباشيد، چرا كه خداوند همه گناهان را مى ‏بخشد، كه او آمرزنده مهربان است‏
(سوره الزمر آیه 53)

بگو : ای بندگان من که برخود اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خدا ناامید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.

باز آی باز آی هر آنچه هستی باز آی                                گر کافر و گبر و بت پرستی باز آی
این درگه ما درگه نومیدی نیست                              صد بار اگر توبه شکستی باز آی

رحمت الهی یکی از بزرگترین و بهترین پیامد های قرآن است . خداوند در قرآن کریم اعلام می کند که همه ی بندگان خود را دوست دارد و همه را لایق دریافت رحمتش می داند و یأس از رحمت خود را حرام دانسته و می فرماید بندگانش را با همه ی بدی هایی که از آنها سر میزند دوست دارد چرا که رحمت خدا محدود نیست پس در لطف او شک و تردیدی در خود راه ندهیم و از رحمت او در هیچ زمینه ای ناامید نشویم و به سمت او توبه و بازگشت کنیم.
 
حضرت رسول اکرم (ص) در این باره فرموده اند : هرگز از رحمت خداوند نا امید مشو که رحمت او از خواسته ها و گناه شما عظیم تر است.
 
نکته:
 اما اینکه خداوند فرموده همه ی گناهان را می بخشد به این مفهوم نیست که انسان گناه کند و بگوید خداوند وعده ی بخشش همه ی گناهان را داده و مرا می آمرزد.
بلکه مراد آن است که گناه انسان هرچه قدر هم که بزرگ باشد قابل آمرزش است چون ظرفیت و رحمت خدا بی حد و عظیم است و انسان نباید از بازگشت به سمت خدا ناامید و مأیوس شود اما رحمت خداوند نباید دلیل بی خیالی و بی تفاوتی انسان نسبت به خواسته ها و دستورات خدا و انجام گناه کبیره و صغیره باشد. چرا که راه دریافت آمرزش الهی توبه و جبران گناه است یعنی رحمت خدا مجوز گناه و ترک عبادت و اطاعت نیست.
نه ناامیدی از درگاه خدا مجوز است و نه بی خیالی و افراط بلکه آنچه سبب رسیدن به رحمت الهی است اعتدال میان این دو مقوله است که به آن خوف و رجاء می گویند.

 

خوف و رجاء یعنی:

   نه آنقدر از خداوند و قهر او بترس که از رحمتش ناامید شوی و نه آن قدر به رحمت و مهربانی خدا مغرور شو که دست از اطاعت بکشی و به راحتی خطا کنی. و این معرفت و منطقی است که خداوند از یک انسان موحد توقع دارد.

امام صادق (ع) در این باره فرموده اند : هیچ بنده ی مؤمنی نیست مگر آن که در دلش دو نور است ، نور ترس و نور امید ، که اگر هریک از آنها وزن شود بر دیگری فزونی نیابد. پس از خداوند چنان بترس که تو را از رحمت او نومید نسازد و به خداوند چنان امیدوار باش که تو را از انجام گناه بی پروا نکند. (مأخذ دانشگاه علوم حدیث قم)

داستان: آنقدر خوب باش که..

مردی که زندگیش را با نیکی و محبت پشت سر گذاشته بود، خواب دیدکه مُرده و همه می گویند به بهشت رفته است.

آدم مهربان و نیکوکاری مثل او حتماً به بهشت می رود . او به دروازه ی بهشت رفت اما استقبال از او با تشریفات مناسب انجام نشد. فرشته ای که باید او را به بهشت راه می داد، نگاه سریعی به لیست انداخت و وقتی نام را نیافت او را به دوزخ فرستاد بر خلاف بهشت که برای وارد شدن باید نامت در لیست بهشتیان باشد در دوزخ هیچ کس از آدم دعوت نامه نمی خواهد ، هر کس که آنجا برسد میتواند وارد شود، مرد وارد شد و آنجا ماند.

چند روز بعد ابلیس با خشم در حالی که دست مرد را گرفته بود به دروازه ی بهشت رفت و با ناراحتی به فرشته ی دربان بهشت گفت: آخر این چه وضعیتی است؟؟
فرشته که نمیدانست ماجرا از چه قرار است پرسید چه شده؟

ابلیس که از شدت خشم قرمز شده بود گفت: این مرد را به دوزخ فرستاده اید، از روزی که آمده کار و زندگی ما را خراب کرده از وقتی که رسیده نشسته و به حرفهای دیگران گوش می دهد، در چشمهایشان نگاه می کند و به درد و دلشان می رسد و از مهربانی و رحمت خدا برای آنها می گوید .حالا همه دارند در دوزخ با امید درباره ی خدا با هم گفت و گو می کنند، هم دیگر را در آغوش می گیرند و می بوسند ، دوزخ که جای این کارها نیست، لطفاً این مرد را پس بگیرید... !
می دانی رفیق:
با چنان عشقی به خدا زندگی کن که حتی اگر به اشتباه به دوزخ افتادی خود شیطان تو را به بهشت باز گرداند.

دست حاجت چوبری نزد خداوند بر،
که کریم است و رحیم است و غفور است و ودود
نعمتش نامتناهی، کرمش بی پایان
هیچ خواننده از این در نرود بی مقصود

 

* امام صادق (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
به خداوند چنان امیدوار باش که تو را بر انجام گناهان بی­پروا نکند و از خداوند چنان بترس که تو را از رحمت او نومید نسازد.

* امام صادق (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
پدرم (ع) می­فرمود: هیچ بنده مؤمنی نیست مگر آن­که در دلش دو نور است: نور ترس و نورامید، که اگر هر یک از آن­ها وزن شود بر دیگری فزونی نیابد.

* امام علی (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
از ستم پروردگارتان نترسید ( زیرا او به کسی ستم نمی­کند)، بلکه از ستم خود بر خویش بترسید.

* پیامبر خدا (ص) : دانشگاه علوم حدیث قم
خدای تبارک و تعالی فرمود: به عزت و جلالم سوگند اگر بنده­ام در دنیا خود را از من ایمن بداند در روز رستاخیز او را هراسان کنم و اگر در دنیا از من بترسد در روز قیامت او را ایمن گردانم.

* امام علی (ع)  : دانشگاه علوم حدیث قم
 در پاسخ به مردی که از آن حضرت خواهش کرد پند و اندرزی به او دهد -  فرمودند: چنان کسی مباش که بدون عمل، به آخرت ایمان دارد و با آرزوهای دراز، توبه را به تأخیر می­اندازد. در نکوهش دنیا چون پارسایان سخن می­گوید، اما رفتارش رفتار دنیا پرستان است.

* امام صادق (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
هنگامی که به ایشان عرض شد: عده­ای هستند که گناه می­کنند و می­گویند ما ( به رحمت خدا) امیدواریم، و پیوسته در همین حالند تا مرگشان فرارسد، ایشان فرمودند: اینها مردمانی هستند که در آرزوها و خیالات خود غرق هستند، دروغ می­گویند و آنها امیدوار نیستد، زیرا؛ هر که به چیزی امید داشته باشد در طلب آن می­کوشد و هر که از چیزی بترسد از آن می­گریزد.

* امام علی (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
همه امیدتان به خدای سبحان باشد و به کسی جز او امید نبندید، زیرا؛ هیچ­کس به غیر خداوند متعال امید نبست مگر آن که نومید شد.

* امام سجاد (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
از این­که کسی نجات یافته تعجب نیست، بلکه تعجب از هلاک شده است که چگونه با وجود رحمت گسترده خداوند هلاک گشته است؟

*  پیامبر خدا (ص) : دانشگاه علوم حدیث قم
 با فرمان بردن از اوامر خداوند، خود را در معرض رحمت او قرار دهید.

*  امام صادق (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
هرگز از رحمت خداوند نا امید مشو که رحمت او از گناهان تو گسترده­تر است.

 

1 : سـوره الزمر آیـات  52 تا 60 ( صفحه  663)

2 : سـوره یوسف آیـات  83 تا 90  ( صفحه 344)

3 : سـوره عنکبوت آیـات 17 تا 23  (صفحه 565 )
4 : سـوره البروج آیـات 1 تا 22 ( صفحه  858 )
5 : سـوره الزمر آیـات  15 تا 23 ( صفحه 657 )
6 : سـوره الاعراف آیـات  54 تا  58 ( صفحه 219)
7 : سـوره الحج آیـات  45 تا 56 ( صفحه 372 )
 
 
مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.


کد امنیتی
تازه سازی

ورود