امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

Posts Tagged ‘مرگ’

قبض روح و مرگ

شيوه قبض روح و اهميت درك آن

خداوند در قرآن کریم لحظه ی جان دادن انسانها را توصیف و ترسیم می کند ،چون ریشه ی بسیاری از انحرافات و لغزشها و غفلت از یاد مرگ و حسابرسی آخرت است و یاد مرگ انسان را به فکر و توجه وادار می کند.

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ ﴿سوره بقره آيه ۳﴾ (پرهيزكاران) آنها هستند كه به غيب (آنچه از حس پوشيده و پنهان است) ايمان مي‏آورند، و نماز را بر پا مي‏دارند و از تمام نعمتها و مواهبي كه به آنها روزي دادهايم انفاق مي‏كنند.

توجه به عمر محدود دنیا و اینکه او برای کار دیگری پا به این دنیا گذاشته ( خدا پرستی و بندگی ، نه خوردن و خوابیدن و ارضا ء غریزه ! )

براي صحبت درباره نحوه ي قبض روح ابتدا بايد علت ايمان به غيب را متوجه شويم. و مراحل قبل از خلقت انسان در اين دنيا را بررسي كنيم.

 

Read more...

گذر عمر

ای انسان وقت طلا نیست تو گرانبهاترینی

عمر فرصتی الهی است که به سرعت در حال سپری شدن است و هرگز قابل برگشت نیست و هیچ جایگزینی ندارد . فرصتی که به انسان عطا نشده، مگر برای ساخت آخرت چرا که دنیا خانه ی اصلی ما نیست، بلکه ما مسافری هستیم که پس از اقامتی کوتاه در دنیا به سوی مقصد اصلی خود یعنی لقای پروردگار حرکت می کنیم
( انا لله و انا الیه راجعون : ما به فرمان خدا آمده و به سوی او رجوع خواهیم کرد )

اما عمر برای کسانی که آن را در مسیر اطاعت و کمال بگذرانند ضامن خوشبختی و برای کسانی که آن را به بطالت و گناه بگذرانند حجتی برای عذاب خواهد بود پس پیش از آنکه عمر به سر آید باید شتاب کنیم و آن را در مسیر صحیحی مدیریت و خرج کنیم، چون این فرصت فقط یکبار در اختیار ما قرار داده شده و هرگز قابل تکرار نیست.
چنانچه امیر المؤمنین علی (ع) در این باره فرموده اند که عمر خود را در راه چیزی صرف کنید که برایتان باقی بماند زیرا عمر های رفته هرگز باز نمی گردد . ( نهج البلاغه )

 

Read more...

سخنان امام حسین

راه و سخن امام حسین (ع) مسیر حق و حقیقت را به هر مسلمانی نشان می دهد مجموعه ای از سخنان گهر بار امام حسین (ع) را برای شما کاربران سایت گروه فرهنگي قرآني الصف آماده نموده ایم.

Read more...

موضوع: حسابرسي در قيامت

خداوند در قرآن کریم بارها از ضرورت درک انسان از بر انگیخته شدن در قیامت و اینکه نظام آفرینش بی هدف نیست و حساب و کتاب و جزایی نیز هست سخن به میان آورده است . و از بندگانش خواسته که نسبت به این موضوع بی تفاوت نباشند وخود را مسئول بدانند .

 

Read more...

{jcomments on}

امام باقر(ع) فرمود یكی ازشاهان بنی اسرائیل اعلام كردشهری میسازم كه هیچگونه عیبی نداشته باشدوهیچكس نتواندآن عیبی بیابد

فرمان داد معمارها و بناها و كارگرها مشغول شدند و آن شهربا آخرین سیستم وباتمام امكانات ساخته شدپس ازآنكه ساختن شهربه پایان رسیدمردم ازآن شهردیدن كردندوهمه آنهابه اتفاق نظر گفتند شهری بی عیب وبی نظیراست .

در این میان مردی نزدشاه آمده وگفت اگربه من امان بدهی وتامین جانی داشته باشم عیب این شهررابتو میگویم .

Read more...

ورود