امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

سومين جلسه تير 90 «ارزيابي خداوند از ضعف هاي انسان 2»

on . Posted in جلسه های تير90

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

انسان ضعيف است

موضوع: ماه شعبان و ارزيابي خداوند از ضعف هاي انسان 2
پيامبر اكرم (ص): ماه شعبان ماه شريفي است و آن ماه من است. حاملان عرش الهي آن را بزرگ ميشمارند و حق آن را ميشناسند. اين ماه را شعبان ناميده اند، زيرا در آن ارزاق مومنان تقسيم ميشود، در اين ماه روزي بندگان خدا زياد ميگردد و حاجات مومنان برآورده مي‌شود و بهشت آذين بسته ميشود.

إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَيْنَ أَن يَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا ﴿ سوره ۳۳: الأحزاب آيه ۷۲﴾

ما امانت (خويش) را بر آسمانها و زمين و كوهها عرضه داشتيم آنها از حمل آن ابا كردند و از آن هراس داشتند، اما انسان آنرا بر دوش كشيد!، او بسيار ظالم و جاهل بود (قدر اين مقام عظيم را نشناخت و به خود ستم كرد)

منظور خداوند از امانت الهي چيست؟ اين چه امانتي بود كه براي انسان بسيار عظيم بوده با ندانستن قدر آن در حق خود ستم كرده؟

عقل انسان امانتي است كه بگفته خداوند انسان در استفاده درست از اين امانت بسيار در حق خود ظلم كرده و بدرستي براي پيمودن راه سعادت از آن استفاده نكرده.

سومين ضعفي كه به آن اشاره ميشود استفاده نادرست ازعقل است(ضعف عجول بودن و ضعيف بودن در جهان احساسي در جلسه گذشته مورد بررسي قرار گرفت). جهل خلاي است كه از استفاده نكردن انسان از امانتي كه خداوند به ما سپرده بوجود مي آيد.

عملكرد شيطان: با خود بزرگ بيني و جلوه دادن دانش انسان در نظرش باعث ميشود كه از جهلش چشم پوشي كند و ضعف خود را مورد بررسي قرار ندهد.

أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاء اللَّيْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا يَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَيَرْجُو رَحْمَةَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ﴿ سوره ۳۹: الزمر  آيه ۹﴾
آيا كسى كه در پاسهايى از شب، گاه به سجده و گاه بر پا، نيايشگر است و از آخرت بيم و به رحمت پروردگارش اميد دارد [بهتر است يا مشرك غافل ناسپاس‏]، بگو آيا كسانى كه ميدانند، با كسانى كه نمى‏دانند برابرند؟ [هرگز] فقط خردمندانند كه پند مى‏گيرند

ملاك ارزش در نظر خداوند علم انسان است نه جهل او... درصورتي كه علم انسان افزوده شود باطن او نيز ارزش پيدا ميكند و ظاهر او نيز تحت تاثير قرار خواهد گرفت...

آيات يكم تا پنجم سوره علق
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ ﴿۱﴾ بخوان به نام پروردگارت كه آفريد
خَلَقَ الْإِنسَانَ مِنْ عَلَقٍ ﴿۲﴾ انسان را از علق آفريد
اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ ﴿۳﴾ بخوان و پروردگار تو كريمترين [كريمان] است
الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿۴﴾ همان كس كه به وسيله قلم آموخت
عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ ﴿۵﴾ آنچه را كه انسان نمى‏دانست [بتدريج به او] آموخت

اولين آيات نازل شده بر حضرت محمد (ص) به علم و يادگيري علم توسط انسان اشاره كرده...

سوالي كه اينجا پيش مي آيد اين است كه دنبال چه علمي بايد رفت؟

حضرت محمد (ص) مي فرمايند كه تمامي علوم نزد خداوند باارزش اند اما دو علم نزد خدا با ارزشتراند: 1ـ علم الاديان كه علم اديان است و 2ـ علم البدان كه علم پزشكي و بدن شناسي است و در قاعده براي عموم مردم شناختن آنچه كه براي انسان مفيد و شناختن آنچه براي او مضر است.

انظُرْ كَيْفَ فَضَّلْنَا بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَلَلآخِرَةُ أَكْبَرُ دَرَجَاتٍ وَأَكْبَرُ تَفْضِيلًا ﴿ سوره ۱۷: الإسراء آيه ۲۱﴾
ببين چگونه بعضى از آنان را بر بعضى ديگر برترى داده‏ايم و قطعا درجات آخرت و برترى آن بزرگتر و بيشتر است

هرچه علم ما بالاتر باشد ارزش ما نزد پروردگارمان بيشتر است...

فَتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ وَلَا تَعْجَلْ بِالْقُرْآنِ مِن قَبْلِ أَن يُقْضَى إِلَيْكَ وَحْيُهُ وَقُل رَّبِّ زِدْنِي عِلْمًا ﴿ سوره ۲۰: طه  آيه ۱۱۴﴾
پس بلندمرتبه است‏خدا فرمانرواى بر حق و در [خواندن] قرآن پيش از آنكه وحى آن بر تو پايان يابد شتاب مكن و بگو پروردگارا بر دانشم بيفزاى

وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَلِكَ إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ ﴿ سوره ۳۵: فاطر آيه ۲۸﴾

و از مردمان و جانوران و دامها كه رنگهايشان همان گونه مختلف است [پديد آورديم] از بندگان خدا تنها دانايانند كه از او مى‏ترسند آرى خدا ارجمند آمرزنده است

آيا قبول داريد تا زماني كه از علت گناه بودن عملي مطلع نباشيم رفتار ما ممكن است بسيار متفاوت تر از زماني باشد كه به علت آن گناه علم پيدا كرده ايم؟؟؟

وَالَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ لَمْ يَخِرُّوا عَلَيْهَا صُمًّا وَعُمْيَانًا ﴿ سوره ۲۵: الفرقان  آيه ۷۳﴾
آنها كساني هستند كه هر گاه آيات پروردگارشان به آنها گوشزد شود كر و كور روي آن نمي‏افتند!( ناشنواوار و نابيناوار به سجده درنيايند)

وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَى آدَمَ مِن قَبْلُ فَنَسِيَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا ﴿ سوره ۲۰: طه  آيه ۱۱۵﴾
و به يقين پيش از اين با آدم پيمان بستيم و[لى آن را] فراموش كرد و براى او عزمى [استوار] نيافتيم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات   

+3 # سجاداسماعیلی 1390-04-22 20:50
با عرض سلام و خسته نباشید
اینجانب بنده حقیر حاظر به کمک در فعالیت های سایت شما می باشم و تا آنجا که در توانم باشد از کمک کردن دریغ نمیکنم
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول

+3 # نويد رضائی 1390-04-23 08:35
نقل کردن سجاداسماعیلی:
با عرض سلام و خسته نباشید
اینجانب بنده حقیر حاظر به کمک در فعالیت های سایت شما می باشم و تا آنجا که در توانم باشد از کمک کردن دریغ نمیکنم

سجاد جان براتون ايميل فرستادم
موفق باشي
ياعلي

+2 # hamrah_chat 1390-04-25 04:19
این جلسه یکی از بهترین جلسه های گروه بود به امید پیشرفت روز افزون گروه و البته سایت در ضمن در مورد همگاری با سایت من حرفی ندارم و هر کمکی از من بر بیاد انجام میدهم فقط میماند خواسته های شما

+3 # ali 1390-04-25 04:30
سلام به نظر من گروه احتیاج به کارها یی داره که اعضا را جذب کنه و این کار ها را میتوان با گذاشتن امتیاز دهی به اعضا در سمت راست و گذاشتن یه پوشش خبری یاتالار گفتمان

+2 # نويد رضائی 1390-04-25 05:30
نقل کردن hamrah_chat:
این جلسه یکی از بهترین جلسه های گروه بود...

درسته فرهاد جان جز جلسه هاي خوب بود..
درارتباط باهمكاري توي سايت كار خوبي رو برات در نظر دارم...

+2 # نويد رضائی 1390-04-25 05:31
نقل کردن ali:
سلام به نظر من گروه احتیاج به کارها یی داره که اعضا را جذب کنه و این کار ها را میتوان با گذاشتن امتیاز دهی به اعضا در سمت راست و گذاشتن یه پوشش خبری یاتالار گفتمان

سلام علي جان
اول از همه بايد زير ساختهاي موجود سايت رو قوي كرد.. و بعد امكانات جديدتر اضافه كرد..
انشاالله بزودي به كمك شما و دوستان ممكن هست..
ياعلي

+1 # hamrah_chat 1390-04-25 13:09
نقل کردن نويد رضائی:
نقل کردن hamrah_chat:
این جلسه یکی از بهترین جلسه های گروه بود...

درسته فرهاد جان جز جلسه هاي خوب بود..
درارتباط باهمكاري توي سايت كار خوبي رو برات در نظر دارم...

ببینمو تعریف کنیم اقا نوید......

+2 # hamrah_chat 1390-04-25 13:11
نقل کردن نويد رضائی:
نقل کردن ali:

سلام علي جان
اول از همه بايد زير ساختهاي موجود سايت رو قوي كرد.. و بعد امكانات جديدتر اضافه كرد..
ياعلي

انشا الله ما که خیلی وقته منتظره این زیر ساخت ها هستیم

+2 # ali 1390-04-25 13:13
نقل کردن hamrah_chat:
نقل کردن نويد رضائی:
نقل کردن ali:

سلام علي جان
ياعلي

انشا الله ما که خیلی وقته منتظره این زیر ساخت ها هستیم

انشا الله اقا نوید

+3 # نويد رضائی 1390-04-26 10:55
من تمام توانم رو ميزارم.. اما به كمك تمامي دوستان نياز دارم تا بتونيم به بهترين نحو به لطف خدا سايت رو اداره و ارتقاع بديم
متاسفانه به علت زمان بر بودن كارها به تنهايي از عهده انجام تمامي وظايفم برنيومدم :-? اميدوارم به لطف خدا و كمك تمام دوستان به بهتر شدن و كاربردي شدن سايت خداوند رو از خودمون راضي كنيم...
خوب آقا فرهاد وظيفه اي كه بعهده شما گذاشتم رو براي شروع مشغولش باش.. و فقط توي ايميل دربارش صحبت كن... :-)
موفق باشيد...
:-)

+1 # hamrah_chat 1390-04-30 20:19
نقل کردن نويد رضائی:
من تمام توانم رو ميزارم.. اما به كمك تمامي دوستان نياز دارم تا بتونيم به بهترين نحو به لطف خدا سايت رو اداره و ارتقاع بديم
متاسفانه به علت زمان بر بودن كارها به تنهايي از عهده انجام تمامي وظايفم برنيومدم :-? اميدوارم به لطف خدا و كمك تمام دوستان به بهتر شدن و كاربردي شدن سايت خداوند رو از خودمون راضي كنيم...
خوب آقا فرهاد وظيفه اي كه بعهده شما گذاشتم رو براي شروع مشغولش باش.. و فقط توي ايميل دربارش صحبت كن... :-)
موفق باشيد...
:-)

انشاء الله آقا نوید توکلمون بر خدا

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.

کد امنیتی
تازه سازی

ورود