امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

سومين جلسه بهمن 90 « سیره ی پیامبر اکرم (ص) »

on . Posted in جلسه هاي بهمن 90

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

حضرت محمد (ص) رسول الله

اِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلوُنَ عَلَی النَّبِیّ یا اَیُّهَا الَّذینَ امَنُوا صَّلَو عَلَیهِ وَ سَلِّموُا تَسلیماً

خدا و فرشتگانش بر روان پاک این پیغمبر درود میفرستند شما هم ای اهل ایمان بر او صلوات و درود بفرستید و با تعظیم و اجلال بر او سلام گوئید ( الاحزاب آیه 56 )

پیامبر اکرم (ص) برای همه ی انسانها در همه ی عصر ها مایه ی رحمت است، با نگاهی به قرآن می‌توان به خوبی متوجه شد که چه عنایات ویژه ای به پیامبر شده و ارزش و جایگاه آن حضرت نزد خداوند رحمان به چه اندازه بالاست. پیامبری که خداوند متعال خود و فرشتگانش را آغاز گر درود و صلوات بر او می اند ، پیامبری که خدا او را در شب معراج به آسمانها بُرده و جایگاه ملائکه را به قدوم او مبارک گردانید ، پیامبری که جهانی از عاطفه و مهربانیست به حدی که خداوند در قرآن درباره اش فرموده اَِّنکَ لِعَلی خُلقُ عَظیم ( آیه 4 سوره قلم) . در عظمتش همین بس که جبرائیل از طرف خداوند به او سلام میرساند و در تواضعش همین بس که در سلام حتی به کودکان پیش قدم بود ، پیامبری که نزدیک ترین فرد هستی به ذات مقدس خداوند متعال است و در قرآن بارها نام پیامبر در کنار خداوند آمده که این نشانه ی ارزش و قداست حضرت رسول (ص) در نزد خداست، از این رو باید او را شناخت و باید به خواسته ها و دستورات خداوند نسبت به حضرت رسول (ص) توجه ویزه کرد، چرا که شخص پیامبر موردعنایت ویژه ی خداست.

مـهـارتـهـا و تـکـنـیـکـهـا :

( دستوراتی که خداوند نسبت به حضرت محمد (ص) بر ما واجب کرده است ):

1 . ادب و احترام  :

از جمله وظایفی که خداوند بر ما واجب کرده که نشانه ی احترام به ساحت مقدس حضرت محمد مصطفی (ص) است ، صلوات فرستادن بر پیامبر (ص) و خاندان مطهرش می باشد . خداوند در قرآن کریم صلوات برپیامبر را نشانه ی ایمان و بی احترامی به ایشان را باعث باطل شدن اعمال معرفی کرده است . امام صادق (ع) می فرمایند : صلوات بر پیامبر موجب رضایت خدا و کلید استجابت دعا و سبب سنگین شدن میزان مؤمن در قیامت است.
یادمان باشد که اگر ما برای لحظه ای به رسول به نشانه ی احترام صلوات می فرستیم ، آفریدگار با عظمت عالم هستی و فرشتگانش دائماً بر پیامبر صلوات م یفرستند .
پیامبر اکرم (ص) میفرمایند : هر کجا که باشید بر من درود فرستید ، زیرا درود شما به من میرسد . ( بحارالانوار ج 8 )

2 . اطاعت از دستورات :

یا اَیُّهَا اَلَّذینَ امَنُوا اَطیعُوا اللهَ و اَطیعُواالَّرسُولَ وَ لا تُبطِلوا اَعما لَکُم
ای اهل ایمان خدا را اطاعت کنید و رسول او را هم اطاعت کنید و اعمال خود را ضایع و باطل نگردانید
یکی دیگر از دستوراتی که خداوند نسبت به رسول اکرم (ص) برما واجب کرده اطاعت از دستورات آن حضرت می باشد چرا که پیامبر (ص) معصوم است و فرمان اطاعت از پیامبر بدون هیچ قید و شرطی نشانه ی اعتماد خداوند به آن حضرت و واجب الاطاعت بودن اوست .
برای اینکه به دستورات و اوامر و نواهی حضرت رسول (ص) آگاهی پیدا کنیم باید نسبت به احادیث معتبری که از ایشان رسیده توجه بیشتری داشته باشیم .

3 . اقتدا و الگو برداری از شخصیت عبادی و اخلاقی :

لَقَد کانَ لَکُم فی رَسُولِ اللهِ اُسوَهُ حَسَنَهُ لَمِن کانَ یَرجُوا اللهَ وَالَومَالاخِرَ وَ ذَکَرَ اللهَ کثیرا
البته شما را در اقتدای به رسول خدا خیر و سعادت بسیار است برای آنکس که بثواب و روز قیامت امیدوار باشد و یاد خدا بسیار کند

یکی دیگر از دستوراتی که خداوند نسبت به پیامبر (ص) بر ما واجب کرده ، این است که سیره ی اخلاقی و رفتاری پیامبر را در زندگی خود الگو قرار بدهیم ، تا اخلاق و رفتارمان با اوصاف آن حضرت تا حدی همسو و هماهنگ باشد . به همین دلیل امت حضرت محمد (ص) مأمورند تا از خصلت ها و خُلق و خوی فردی و اجتماعی آن حضرت تبعیت کنند و آن پیامبر رحمت را الگوی خود در زندگی قرار دهند تا به رستگاری و رضایت خداوند برسند .

شفاعت پیامبر اکرم (ص) در مکان های مختلف :

روزی حضرت زهرا (س) به پدرش رسول خدا (ص) عرض کرد: در روز سخت و پر وحشت قیامت، در کجا با تو دیدار کنم؟ پیامبر: ای فاطمه! در کنار بهشت، که در آنجا پرچم حمد در دست من است و در پیشگاه خدا از امتم شفاعت می کنم. فاطمه: ای پدر! اگر در آنجا تو را نیابم در کجا با تو دیدار کنم؟ پیامبر: در کنار حوض کوثر با من دیدار کن، که در آنجا در پیشگاه خدا عرض می کنم  پروردگارا: امت مرا سیراب فرما! فاطمه: اگر در آنجا دستم به شما نرسید، در کجا با شما دیدار کنم؟ پیامبر: در پل صراط مرا دیدار کنی، که در آنجا ایستاده ام و به خدا عرض می کنم: پروردگارا! امت مرا سلامت بدار.

* حضرت محمد ( ص ) : دانشگاه علوم حدیث قم
از جانب خداوند پنج موهبت به من اعطا شده ، و از آن جمله به من شفاعت داده شده ، که آن را برای امتم ذخیره کرده ام . شفاعت من در حق کسانی خواهد بود که به خداوند شرک نمی ورزند .

* سیره اخلاقی رسول اکرم : سیره النبی
هنگام خوردن آب و غذا بسم الله و بعد از آن الحمدالله میگفت و نمی نشست و برنمی خواست مگر با ذکر خدا
* پیامبر اکرم  ( ص ) : بحارالانوار ج 8
ای مردم ، من در حقیقت رحمتی اهدا شده از جانب خداوند به سوی شما هستم .

هر جا که باشید بر من درود فرستید ، زیرا درود شما به من میرسد .

درود فرستادن بر من ، نوری روی صراط است .

هر کس در نوشته ای بر من درود فرستد ، تا زمانی که نام من در آن نوشته موجود باشد، فرشتگان پیوسته برای او آمرزش طلبند.

بخیل ترین مردم ، کسی است که نام من نزد او برده شود و بر من درود نفرستد.

* امـام عـلی ( ع ) : دانشگاه علوم حدیث قم
هر دعایی محجوب است ، تا آن که بر پیامبر (ص) صلوات فرستاده شود .

* امام محمد باقر یا امام صادق (ع) : دانشگاه علوم حدیث قم
سنگین ترین عملی که روز قیامت در ترازوی اعمال گذاشته میشود ، درود بر محمد و اهل بیت اوست.

ای مردم ، من در حقیقت رحمتی اهدا شده از جانب خدا هستم.

* حضرت محمد (ص ) :  نهج الفصاحه
این جهانتان را اصلاح کنید و برای آن جهانتان چنان کار کنید که گویا فردا می میرید.

* حضرت محمد ( ص ) : بحارالانوار
خدا را چنان پرستش کن که گویا او را می بینی ، که اگر تو او را نبینی او تو را می بیند.

* حضرت محمد ( ص ): بحارالانوار
یا دانشمند باش یا دانش طلب ، یا دانش شنو باش یا دانش دوست و غیر از این چهار کس مباش که تباه میشوی.

کمتر خود را با ثروتمندان بسنجید تا نعمت های خدای رحمان را خوار نشمارید.

دهانتان گذرگاه قرآن است ، آن را به غیبت ، تهمت و حرف زشت آلوده نکنید.

صدقه دهید که صدقه خشم خدا را خاموش می کند و مرگ ناگوار را می راند و دارایی را افزون می کند.

فرزندانتان را به سه چیز ادب کنید ، عشق به پیامبرتان ، عشق به خاندان او و قرآن خواندن.

انشالله بزودي فايل pdf و doc كتاب نهج الفصاحه در همين صفحه اضافه ميشود

«   مـوضـوع هـفـتـه : سیره ی پیامبر اکرم (ص)   »

تـلاوت نـور ( قـرائت آیـات قـرآن در این هفته )

1 : سـوره الکهف آیـات  1 تا 8( صفحه 414 )
2 : سـوره محمد آیـات 31  تا 38 ( صفحه  729 )
3 : سـوره الحشر آیـات7 تا  10 ( صفحه 786 )
4 : سـوره الاسراء آیـات  78 تا 89 ( صفحه 408 )
5 : سـوره آل عمران آیـات  156 تا 165  ( صفحه 97 )
6 : سـوره الاحزاب آیـات  53 تا 60 ( صفحه 603 )
7 : سـوره النساء آیـات 78 تا 82  (صفحه 126 )

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.

کد امنیتی
تازه سازی

ورود