امام على عليه‌‏السلام: تو را سفارش می‌كنم به مداراى با مردم و احترام به علما و گذشت از لغزش برادران (دينى)؛ چرا كه سرور اولين و آخرين، تو را چنين ادب آموخته و فرموده است:

«گذشت كن از كسى كه به تو ظلم كرده، رابطه برقرار كن با كسى كه با تو قطع رابطه كرده و عطا كن به كسى كه از تو دريغ نموده است». اعلام الدين، ص 96

پرینت

امتیازات ماه رجب/ جلسه 27 اردیبهشت 91

on . Posted in جلسه های اردیبهشت 91

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

ماه رجب

ماه رجب فرصتی برای پاک شدن
ماه رجب فرصتی است که خداوند رحمان برای بخشش گناهان به بندگان خود داده است.

از رسول خدا روایت است که ماه رجب، ماه رحمت خدا و ماه استغفار امت من است، زیرا که رحمت خداوند در این ماه بر امت من بسیار ریخته می شود، پس به درگاه خدا توبه و استغفار کنید.

در حدیث قدسی می خوانیم : فضائل الاشهر

خداوند می فرماید: من این ماه را وسیله ی ارتباط بین خود و بندگانم قرار دادهام، پس هر کس به آن چنگ زند به من می رسد ...
در این ماه من همنشین کسی هستم که با من همنشین باشد و آمرزنده ام کسی را که از من طلب آمرزش کند. هر کس مرا در این ماه بخواند پاسخ مثبت دهم و هر کس از من چیزی بخواهد به او عطا کنم و هر کس از من هدایت جوید، هدایتش کنم.


مـهـارتـهـا و تـکـنـیـکـهـای بهترین استفاده از ماه رجب:

خداوند به وسیله ی رسولش راهکارهایی برای استفاده از این ماه پر برکت برای بخشش گناهان به بندگان توصیه کرده که باهم می خوانیم:

1 . روزه:
از معصومین ( ع ) روایت است که عظمت و فضیلت روزه در ماه رجب آنقدر زیاد است که قدر آن را کسی جز خدا نمی داند . روزه یکی از پنج شرط رسیدن به کمال است. پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) میفرمایند: اگر بنده ای در ماه رجب برای طلب استغفار به درگاه خدا روزه بگیرد، هیچ کس از اهل زمین و آسمان نمی تواند کرامتی را که نزد خدا دارد توصیف کند. فضائل الاشهر
روزه در روزهای پر فضیلت در ماه رجب: 1.روزه در اولین روز ماه رجب 2.روزه در روزهای (13و14و15) ماه رجب 3.روزه در روزهای 13 و 27 ماه رجب: که مصادف است با ولادت حضرت امیرالمومنین علی ( ع ) و مبعث حضرت رسول ( ص )، که این دو عید های مبارکی هستند. 4.روزه در اولین پنج شنبه سال که معروف است به شب لیله الرغائب ( شب آرزوها ). برای آگاهی از اعمال مخصوص این شب به کتب ادعیه مانند مفاتیح الجنان و اقبال الاعمال و ... مراجعه کنید.

2 . استغفار :
 از دیگر اعمال مهم و ارجمند این ماه ذکرهایی است که از سوی معصومین (ع) روایت شده که از جمله آنها:
در طول ماه رجب هزار بار خواندن این دعا: اَستَغفُر اللهَ ذوالجَلالِ وَ الاِکرام مِن جَمیعِ ذُنوبِ وَ الاثام؛ خواندن سوره اخلاص (هزار بار در طول ماه رجب)؛ گفتن ذکر لا اِلهَ اِلا الله(روزی هزار مرتبه)؛ گفتن ذکر اَستَغفُر اللهَ رِبِّی وَ اَتُوبُ اِلیه (روزی هزار مرتبه)؛ گفتن ذکر اَستَغفُر اللهَ الَذی لا اِلهَ اِلا هُو وَحدَهُ لا شَریکَ لَه وَ اَتوبُ اِلیه و ختم آن به صدقه . گفتن ذکر أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ و ختم آن به صدقه ( روزی 100 مرتبه ) . در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه گفتن ذکر "أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند کرده و بگویید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .

3 . خواندن نماز توبه : که از جمله آنها:
1.در هر رکعت یک حمد و سه مرتبه سوره اخلاص و یک مرتبه سوره فلق و ناس و در قنوت 70 مرتبه ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه و در اتمام نماز برای 40 مومن دعا کنید. ( اَلهُمَ اغفِر اِلمُومِنینَ وَ المُومِنات )
2.در هر رکعت یک حمد و سه مرتبه سوره اخلاص و در قنوت 70 مرتبه ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه . و بعد از اتمام نماز خواندن دعاهای مخصوص ماه رجب مانند ( یا مَن اَرجُوهُ لِکُل خَیر ) ..... به مفاتیح مراجعه کنید .
3.در هر رکعت یک حمد و 50 مرتبه سوره اخلاص و بعد از نماز 70 مرتبه ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه .
4.هر كس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت حمد یك مرتبه و آیة الكرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و  سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ
5.از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو که در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.

4.اعتکاف:
 در روزهای (13 و 14 و 15) ماه رجب که معروف است به ایام البیضاء، اعتکاف یکی از مهمترین اسباب تقرب به خداوند است که مورد توجه انبیاء و معصومین (ع) بوده است. خلوت کردن با خداوند یکی از پنج راه رسیدن به کمال است.

5.تلاوت قرآن:
از معصومین (ع) روایت است که تلاوت قرآن در این ماه باعث نزول رحمت و برکت و آمرزش گناهان می شود .

6.صدقه دادن به مستمندان:

امیرالمومنین ( ع ) می فرمایند: هر کس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد خداوند وی را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمی دیده و نه گوشی شنیده و نه بر قلب انسانی خطور کرده باشد.
کوتاه سخن اینکه: ماه رجب عید اولیاء الهی ، بهار راز و نیاز و عبادت با حق تعالی است، پیامبر اکرم ( ص ) و جانشینان به حق حضرتش سه ماه رجب، شعبان و رمضان را فراوان پاس می داشتند و این سه ماه را به روزه می گذراندند.

7 . خـوانـدن دعـا هـای پـر فضیلت


اعمال برخی از مهمترین روزهای ماه رجب:

روز اول رجـب
این روز، روز شریفى است و برای آن چند عمل ذکر شده است:
1. روزه.
روایت شده كه حضرت نوح (علیه السلام) در این روز به كشتى سوار شد و به كسانى كه همراه او بودند امر فرمود روزه بگیرند که هر كس این روز را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال از او دور شود.
2. غسل.
3. زیارت امام حسین علیه السلام ( زیارت عاشورا).

اولین پنج شنبه ی ماه
رسول خدا(ص) فرمود: نیت کسی که اولین پنج شنبه ماه را روزه بگیرد و بین عشا و نیمه ی شب دوازده رکعت نماز بگذارد و بین هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت یک مرتبه سوره ی حمد و سه مرتبه سوره «انا انزلنا» و دوازده مرتبه سوره قل هواللّه احد بخواند و چون از نماز فارغ شود، هفتاد مرتبه بر من صلوات فرستد و بگوید «اَللهمَ صَلِّ عَلی مُحَمدِ النّبی الاُمّیِّ وَ عَلی آله» سپس به سجده رود و در سجود هفتاد مرتبه بگوید: «سُبُّوحٌ قُدُّسٌ، ربُ الملائکةِ و الرّوحِ» پس سر بردارد و بگوید «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعلَمُ اِنَّکِ اَنْتَ الْعَلیُّ الأَعْظَمُ».باز سجده ی دیگر برود و در سجود خود همان را که در سجده ی اول گفت، بگوید و پس از آن حاجت خود را از خدا بخواهد، همانا برآورده می شود. ان شاءاللّه پس از آن رسول خدا(ص) فرمود: «قسم به کسی که جانم به دست اوست، این نماز را هیچ مرد و زنی از بندگان خدا نمی گذارد مگر این که خدا گناهان او را می آمرزد.

در حکایتی دل نشین از پیامبر گرامی اسلام از زبان شخصی به نام ثوبان این چنین آمده است که: با رسول خدا(ص) در قبرستان بودیم. حضرت ایستاد و گذشت و دوباره ایستاد. عرض کردم: یا رسول الله، چرا این گونه رفتار می کنید؟ پس آن حضرت گریه شدیدی کرد، ما هم گریه کردیم. آن گاه فرمود: ای ثوبان، صدای ناله اهل عذاب را شنیدم. بر آنها رحم کردم، دعا کردم و خداوند عذاب آنها را تخفیف داد. سپس فرمود: ای ثوبان! اگر کسانی از اهل این قبرستان، که در عذابند، یک روز از ماه رجب را روزه گرفته بودند و یک شب را تا صبح قیام می کردند و به عبادت می پرداختند، در قبرها معذب نمی شدند.پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : فضائل الاشهر

از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید ، فرشتگان آن را لیله الرغائب می نامند چرا که وقتی یک سوم ازشب گذشته هیچ فرشته ای نیست مگر اینکه در کنار کعبه شریف آید ، آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید:
فرشتگانم هر چه خواهید از من بخواهید ... ! فرشتگان گویند: بارالها حاجت و خواسته ی ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزی و حاجتشان را روا سازی ... !
و خداوند متعال فرماید : دعایتان را برآورده سازم و این چنین کنم.

ذکـرهـا

* استغفر الله ذوالجلال و الاکرام من جمیع ذنوب و الاثام . ( هزار بار )
* خواندن سوره توحید . ( هزار بار )
* صد بار خواندن این ذکر :
استغفر الله الذی لا اله الا هو وحده لا شریک له و اتوب الیه . که روایت شده :
هر کس این ذکر را صد مرتبه بگوید و پس از آن صدقه دهد خداوند کارش را با بخشش و آمرزش پایان دهد .
* گفتن روزی هزار بار لا اله الا الله که خداوند صد هزار حسنه برای او می نویسد.

نـمـازهـا : خـوانـدن نـمـاز استغفار

1. در هر رکعت یک حمد و 3 مرتبه سوره اخلاص و یک مرتبه سوره فلق و ناس و در قنوت 70 مرتبه ذکر استغفر الله ربی و اتوب الیه و بعد از اتمام نماز برای 40 مومن دعا کردن.
2. در هر رکعت یک حمد و 3 مرتبه سوره کافرون و 3 مرتبه سوره اخلاص و در قنوت 70 مرتبه استغفار و در پایان نماز، دعای یامن ارجوه لکل خیر.
3. در هر رکعت یک حمد و 50 مرتبه سوره اخلاص و بعد از نماز 70 مرتبه ذکر استغفرالله ربی و اتوب الیه.

* پیامبر گرامی اسلام در بیان عظمت و اهمیت ماه رجب می فرمایند:      (  فضائل الاشهر )

خدای متعال در آسمان هفتم فرشته ای به نام داعی قرارداده است، هرگاه ماه رجب فرا رسد، آن فرشته دعوت کننده، هر شب تا صبح گوید، خوشا به حال کسانی که بذکر الهی مشغولند، خوشا به حال کسانی که با میل و رغبت تمام رو به سوی درگاه خدا آرند.  

   
*پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : فضائل الاشهر
اگر بنده ای در ماه رجب برای طلب استغفار به درگاه خدا روزه بگیرد، هیچ کس از اهل زمین و آسمان نمی تواند کرامتی را که نزد خدا دارد توصیف کند.

*پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : فضائل الاشهر
هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، خوشنودی عظیم خدا را بدست آورده و خشم الهی از او دور می شود و درهای جهنم به روی او بسته می شود.

*پـیـامـبـر اکـرم ( ص ) : فضائل الاشهر ثلاثه
بدانید که رجب ماه خدا و شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است. پس هر کسی یک روز از رجب را روزه بدارد مستحق بهشت خواهد گردید و خداوند درهای جهنم را بر او ببندد و روزه اش ، غضب الهی را خاموش نماید و اگر کسی تمام آن را روزه بگیرد ، خدای عزوجل ثوابی به او عنایت کند که قابل شمارش نیست.

* امام موسی کاظم  ( ع ) : فضائل الاشهر
رجب ماه عظیمی است که خداوند اعمال نیک را در آن چند برابر کند و گناهان را در آن محو کند و هر کس 3 روز از آن ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می شود.

مرحوم شیخ صدوق به سند معتبر از امام صادق ( ع ) نقل می کند:
که یکی از یاران آن حضرت در اواخر ماه رجب خدمتش رسید، چون نظر مبارک امام به او افتاد فرمود: آیا در این ماه روزه گرفته ای؟ عرض کرد نه! فرمود: آن قدر ثواب از تو فوت شده که اندازه ی آن را کسی جز خدا نمی داند!


مـوضـوع هـفـتـه : « فضایل ماه رجب  » تـلاوت نـور ( قـرائت آیـات قـرآن در این هفته )

1 : سـوره الزلزله آیـات  1 تا 8( صفحه 874 )
2 : سـوره الکهف آیـات  46 تا  55( صفحه 421)
3 : سـوره یس آیـات  1 تا 12( صفحه  625 )
4 : سـوره نوح آیـات  1 تا 13  ( صفحه 824)
5 :  سـوره طه آیـات  9 تا 36 ( صفحه  442 )
6 : سـوره الدخان آیـات 38تا 59  (صفحه 710 )
7 : سـوره الجاثیه آیـات 26 تا 37 ( صفحه  716 )


مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذارید

نظرات   

 
0 # میثم 1391-02-30 05:50
سلام بچه ها خسته نباشين خدا اجرتون بده
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # مدیر سایت 1391-02-30 10:01
نقل کردن میثم:
سلام بچه ها خسته نباشين خدا اجرتون بده

تشکر از نظرتون
فعالیت و حضور شما انگیزه بیشتری میده
یاعلی
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # بهمن 1391-02-30 07:30
سلام با عرض خسته نباشید ببخشید من این فایلهای صوتی رو میخوام دانلود کنم نمیدونم چرا دانلود نمیشه میخواستم بدونم اصلا میشه دانلود کرد یا نه یا اینکه سایت مشکل داره ممنون میشم جوابم رو بدید . با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # مدیر سایت 1391-02-30 10:07
نقل کردن بهمن:
سلام با عرض خسته نباشید ببخشید من این فایلهای صوتی رو میخوام دانلود کنم نمیدونم چرا دانلود نمیشه میخواستم بدونم اصلا میشه دانلود کرد یا نه یا اینکه سایت مشکل داره ممنون میشم جوابم رو بدید . با تشکر

سلام
دوست عزیز تست شد و با مرورگر موزیلا و اینترنت اکسپلورر مشکل نداشت
شما از بخش گالری دانلود هم میتونید اقدام کنید که لینکش در منوی بالای سایت قرار داره..
یاعلی
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # بهمن 1391-03-01 10:21
سلام خسته نباشید.ببخشید میخواستم بدونم کسی که روزه قضا شده داره وباید اون روزه هایی رو که خورده به جا بیاره اگه بخواد تو ماه رجب برای استغفار روزه بگیره و ثواب روزه واستغفار تو ماه رجب شامل حالش بشه ایا خدا ثواب براش مینویسه و قبول میکنه روزه شو؟چون تو یه جا دیدم که کسی که از قبل روزه نمیگرفته وروزشو میخورده و قضای روزه بر عهده داره اگه بخواد تو ماه رجب روزه بگیره و ثواب ببره خدا ازش قبول نمیکنه و ثواب استغفار بهش نمیده.میخواستم بدونم واقعیت داره.چون وقتی اینو شنیدم دلسرد شدم ممنون میشم راهنمایی کنید . مرسی با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 
 
0 # مدیر سایت 1391-03-09 03:33
دوست عزیز بهترین جواب پیش مرجع تقلیدتون هست..
هرگز از لطف و رحمت خدا ناامید نباش.. فضل و بخشش خدا خارج از تصور انسان هست به شرطی که تلاش برای جبران خطاهای گذشته داشته باشی..
آیات 53 زمر به بعد به این موضوع و اینکه برای استفاده از این مزیت چه راهکاری وجود داری و عاقبت عمل نکردن به اونها چه هست اشاره داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

لطفا نظرات خود را براساس رعایت احترام منتشر نمایید.


کد امنیتی
تازه سازی

ورود